Patyczki przeznaczone do czyszczenia podgrzewaczy IQOS.

Porzucenie papierosów na rzecz alternatyw staje się coraz łatwiejsze. Rynek innowacyjnych urządzeń stale się rozwija – mamy obecnie spory wybór urządzeń dostosowanych do indywidualnych preferencji palaczy. Zawsze jednak istnieje ryzyko, że gdy wybranego urządzenia nie będziemy mieć pod ręką lub po prostu się zepsuje, skusimy się jednak na tradycyjnego papierosa.


IQOS, czyli I Quit Ordinary Smoking, to elektroniczny system palenia produkowany przez firmę Philip Morris International. Jest to alternatywa dla tradycyjnych papierosów, która ma pomóc palaczom rzucić nałóg lub zmniejszyć ilość wypalanych papierosów.

Patyczki IQOS to specjalne nakładki, które należy umieścić w specjalnym urządzeniu IQOS. Są one wykonane z papieru i napełnione specjalnym rodzajem tytoniu, który jest podgrzewany do temperatury około 350 stopni Celsjusza. Dzięki temu uzyskuje się dym, ale bez spalania tytoniu, co ma za zadanie zmniejszyć ilość szkodliwych substancji wdychanych przez palacza.

Patyczki dostępne są w wielu różnych smakach, takich jak na przykład mentol, klasyczny lub owocowy. Dostępne są także różne pojemności, dzięki czemu każdy może wybrać taki, który najlepiej odpowiada jego potrzebom.

Zaletą korzystania z patyczków IQOS  jest to, że nie emitują one tak dużej ilości szkodliwych substancji jak tradycyjne papierosy. Wśród nich znajdują się na przykład tlenek węgla czy tlenek azotu. Ponadto, patyczki IQOS są mniej uciążliwe dla otoczenia, ponieważ nie pozostawiają zapachu dymu tytoniowego ani nie niszczą mebli czy ścian.

Jak działa IQOS?

Aby podgrzać wkład tytoniowy , najpierw potrzebujesz podgrzewacza w przenośnej ładowarce. Ta ładowarka posiada akumulator, który jest ładowany za pomocą kabla USB podłączonego do zasilacza sieciowego. W podgrzewaczu IQOS dochodzi do podgrzania, a nie – tak jak w przypadku tradycyjnych papierosów – spalania tytoniu. Dzięki temu podczas korzystania z IQOS zostało zmniejszone ryzyko wzniecenia pożaru, nie ma bowiem konieczności używania ognia. Nie ma też nieprzyjemnego zapachu dymu papierosowego. Konsument inhaluje się aerozolem wytwarzanym w procesie podgrzewania wkładu tytoniowego. Przed użyciem należy naładować baterię urządzenia. Następnie należy wyjąć z paczki wkład, umieścić go w podgrzewaczu, przytrzymać umieszczony z boku guzik i zwolnić go, gdy zielona dioda zacznie migać. W momencie, gdy mruganie ustanie można przystąpić do inhalacji.

Czyszczenie automatyczne

IQOS-y posiadają funkcję automatycznego czyszczenia ostrza. Procedura ta uruchamia się po każdych 20 użyciach. Dodatkowo w modelu 2.4 mamy możliwość wywołania jej na żądanie: wystarczy nacisnąć przycisk ze “słoneczkiem”.

Czyszczenie manualne

Do czyszczenia podgrzewacza służą akcesoria, które dołączane są do zestawu z urządzeniem. Podstawowe narzędzie ma formę kapsuły, która rozdziela się w poprzek na dwie części. W środku znajdują się szczoteczki do usuwania resztek tytoniu z nasadki podgrzewacza, a także czyścik z haczykiem do wyjmowania większych pozostałości.

Podgrzewacz czyścimy, gdy jest chłodny, a więc nie bezpośrednio po użyciu. Po wyjęciu go z ładowarki, zdecydowanym ruchem ściągamy górną część. Następnie oddzielamy od siebie dwie części czyścika.

Trzymając w ręce część podgrzewacza z grzałką, nakładamy na niego dolną (większą) część narzędzia czyszczącego. Plastikową nasadkę przesuwamy następnie w górę i w dół oraz dookoła grzałki. Tak samo postępujemy z parą mniejszych części. Jeśli wokół grzałki zauważymy większe pozostałości, usuwamy je za pomocą plastikowego czyścika.

Ostrze należy również dodatkowo oczyścić za pomocą patyczka, nasączonego płynem czyszczącym – ich zapas również wchodzi w skład zestawu IQOS.

Podsumowanie

Oczywiście nie można zapominać o tym, że patyczki nadal zawierają  nikotynę i inne szkodliwe substancje, więc ich stosowanie nie jest całkowicie bezpieczne. Z tego powodu nie są one polecane osobom, które nigdy wcześniej nie paliły papierosów. Osoby, które zamierzają rzucic palenie, powinny skonsultować się z lekarzem.