Który kurier jest najlepszy? – porównanie

zamówienie-lokalizacja-kurier-doręczenie

      Od czasu pandemii kupujemy w sieci jeszcze częściej niż dotychczas. Przede wszystkim zakupy online są często tańsze niż w tradycyjnych sklepach. Po drugie, możemy kupować w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca. Ponadto istnieje również wiele udogodnień prawnych dla zakupów online. Możemy na przykład zwrócić dowolny towar w ciągu 14 dni bez podania przyczyny. Szereg sklepów internetowych wydłuża ten termin oraz ułatwia sam proces zwrotu towaru.

 

      Konkretny, wybór dobrej firmy kurierskiej decyduje o udanych zakupach. Wysoka cena dostawy może oznaczać, że produkt ze sklepu internetowego nie będzie tańszy niż dostępny w wersji sklepowej. Długie terminy realizacji zamówień czasami wykluczają nawet możliwość dokonania zakupów, zwłaszcza, gdy potrzebujemy czegoś chociażby na wcześniej zorganizowany wyjazd lub weekend. Uszkodzenie przesyłki spowodowane nieostrożnym obchodzeniem się przez kuriera to od razu problem z reklamacją i komplikacje z rozwiązywaniem problemu przez sklep – tym samym zamiast oszczędzać czas kupując online, tracimy go. Dlatego wybór dobrej firmy kurierskiej jest ważną kwestią.

Który z dostawców najlepszy? – wyniki badań

 

     Polski Instytut Badań Jakości przygotował bardzo wyczerpujący raport: [LINK dane z 2021] starający się odpowiedzieć na pytanie, który kurier jest najlepszy. Przebadano w sumie 7 firm oferujących usługi kurierskie: DHL, DPD, FedEx, GLS, Inpost, Pocztex i UPS. Badanie PIBS składało się z czterech etapów uwzględniających „Obsługę i komfort”, „Jakość”, „Czas realizacji” oraz „Cenę”. Ostatecznie badania doprowadziły do wyłonienia zwycięzców w poszczególnych kategoriach. W kategorii „obsługa i komfort” liderem okazał się UPS, zaś nieznacznie po nim GLS i Pocztex. W kategorii „jakość” tryumfował ponownie  UPS a tuż za jego plecami uplasowały się DHL i InPost. Perfekcyjny wynik w kategorii „czas realizacji” osiągnęły DHL i DPD, zaś na trzecim miejscu podium uplasował się UPS. Również pod względem rekomendacji klientów tryumfował UPS, nieznacznie wyprzedzając DHL. Odnośnie kategorii „ceny” każdy powinien wybrać swojego przewoźnika indywidualnie, oraz dopasować go do swoich potrzeb.

 

Podczas wyboru firmy kurierskiej zwróć uwagę na:

  • NPS* – badania oceny kurierów,
  • terminowość,
  • politykę zwrotów,
  • opcje zamówień,
  • obsługę klienta,
  • koszty wysyłki.

Co to jest NPS ? – badanie oceny kurierów

      NPS (Net Promoter Score) to narzędzie wykorzystywane do oceny lojalności klientów do konkretnej firmy. Skala NPS obejmuje przedział -100 do 100, w którym wyniki ujemne są negatywną oceną, podczas gdy wyniki dodatnie pozytywną. Wyniki przekraczające 50 punktów są postrzegane za bardzo dobre. Narzędzie pozwala ocenić poziom satysfakcji z realizowanych usług, a także przywiązanie do marki. Narzędzie NPS może być wykorzystane także do badania oceny kurierów.

 

Wyniki zbiorcze

Firma Wynik
1. Inpost Zwycięzca badania
83,3 %
2. DPD Miejsce 3
77,0 %
3. DHL Miejsce 2
76,3 %
4. UPS Wyróżnienie
75,9 %
5. GLS Wyróżnienie
75,9 %
Quality

Jaki kurier dla sklepu internetowego?   

      W Polsce mamy coraz większy wybór firm oraz usług kurierskich, za pomocą których możemy szybko i łatwo wysłać paczkę.Wiele z tych firm nawiązuje współpracę zarówno z sieciami stacjonarnych sklepów internetowych, jak i tworzy punkty odbioru , w których można zarówno nadać, jak i odebrać przesyłkę. Najważniejszym kryterium wyboru jest oczywiście cena usługi, ale z perspektywy klientów ważne są także udogodnienia oraz możliwość nadania paczki online. Jaki kurier dla sklepu internetowego wybrać? Poniżej prezentujemy opisy i recenzje najpopularniejszych firm kurierskich.

DHL

DHL to niemiecka firma kurierska świadczące swoje usługi w ponad 220 krajach. Firma umożliwia nam realizację usług krajowych oraz międzynarodowych. Firma pozwala nam wycenić przesyłkę oraz nadać ją bez wychodzenia z domu na stronie internetowej. 


Orlen Paczka

Usługa ta powstała po przejęciu przez spółkę Orlen dawnej usługi Paczka w Ruchu. Na ten moment Orlen Paczka nie przewiduje dostawy bezpośrednio do odbiorcy, w zamian natomiast oferują odbiór w automatach paczkowych.


GLS

GLS to firma kurierska wywodząca się z Holandii i należąca do brytyjskiej grupy Royal Mail. Firma jest obecna w ponad 40 krajach w Europie. Na stronie firmy kurierskiej możliwe jest śledzenie paczki oraz nadawanie przesyłek online. 


Fedex

Fedex to jedno z największych przedsiębiorstw transportowych w Stanach Zjednoczonych. Realizuje dostawy krajowe oraz przesyłki międzynarodowe w ponad 220 krajach. Podobnie jak inni kurierzy, Fedex umożliwia nam nadanie paczki online oraz monitorowanie przesyłek. 


UPS

UPS to kolejna firma pochodząca ze Stanów Zjednoczonych i działająca na ternie ponad 200 krajów. Za pośrednictwem tej firmy kurierskiej możemy realizować przesyłki krajowe i międzynarodowe. Zaletą są gotowe rozliczenia dla paczek międzynarodowych do największych krajów w Europie.


DPD

DPD to francuska firma kurierska, która w ocenie narzędziem NPS firma uzyskała drugie miejsce w Polsce z doskonałym wynikiem 77,0 % co daje 54 punktów w skali NPS.


InPost

Inpost to obecnie lider usług kurierskich w Polsce. Firma, jest znana przede wszystkim z rozbudowanej sieci paczkomatów. Obecnie na terenie całego kraju znajduje się ponad 13,000 tysięcy paczkomatów, a liczba ta dynamicznie rośnie. Firma umożliwia szybkie nadawanie online, śledzenie przesyłek oraz przekierowywanie do innych paczkomatów.